Pitanje nije jednostavno jer odgovor nije jednostavan no pokušati ću na njega odgovoriti kako sa stručne strane tako i iz vlastitog iskustva.
Dakle, ono što je meni olakšalo biti svojom na društvenim mrežama predstavljajući sebe i svoj posao su najviše ove četiri stavke:
Upoznavanje sebe i dopuštanje si biti dovoljno svoja prvo u privatnom životu, a zatim i u poslu
Prije nego što sam istupila online radila sam na podržavajućem odnosu sa sobom. Glas kritičara sam zamijenila glasom podrške. Povezala sam se više sa sobom a za to je bilo potrebno da se spustim iz svoje analitične glave i osjetim više sebe u svom tijelu. Za razliku od prije, počelo mi je biti sve više stalo što ja mislim, što ja želim i kako to želim. Postepeno sam gradila vjeru u sebe i počela slušati više sebe nego druge. Prije sam bila uvjerenja i stava da su svi upravu osim mene tj. drugi znaju bolje od mene što mi treba i tko sam ja. Kada sam sebi počela dopuštati prvo u privatnom životu biti sve više svoja i osjećati se dobro u svojoj koži ne odričući se sebe zbog drugoga, bilo mi je daleko lakše „tako svoja“ nastupiti i na tržištu.
Koliko se osjećaš dobro u svojoj koži? Koliko prihvaćaš i voliš sebe baš takva kakva jesi?
Transformacija straha od tuđeg mišljenja i vidljivosti
Strah od tuđeg mišljenja je zapravo strah od kritike i odbacivanja. Što više podržavaš a manje kritiziraš i odbacuješ sebe, to će tvoj strah od odbacivanja i kritiziranja od strane drugih biti manji.
Dodatno, strah od tuđeg mišljenja zapravo zrcali ono što trenutno misliš o sebi. Npr. ukoliko te strah da će drugi misliti da nisi dovoljno stručna probaj se pitati vjeruješ li ti za sebe da si dovoljno stručna i kompetentna? Ovaj strah kod mojih klijentica je jako čest te odražava nepodržavajuću sliku koju trenutno imaju o sebi jer im certifikata i stručnost za poslovanje ne nedostaje.
Dakle, kod ovog izazova je najbitnije da se pozabaviš s onime što misliš o sebi. Ako su te misli nepodržavajuće, one će snažno utjecati na tvoju ne/autentičnost na društvenim mrežama.
Jasna namjera što želiš postići s društvenim mrežama
Smatram se introvertom i moram priznati da nisam neki ljubitelj društvenih mreža. To jest volim ljude i volim povezivanje sa svojom zajednicom kroz društvene mreže, ali ne i na koji način me ograničava u dijeljenju svog sadržaja. Zato biram duže formate poput newslettera i Youtube kanala.
S druge strane, želim da moja poruka dopre i pomogne što više žena. Društvene mreže trenutno vidim kao najbrži način kako doći do svoje ciljane publike pri čemu ih onda usmjeravam na spomenute kanale u kojima dajem najviše vrijednosti.
Koja je tvoja namjera s društvenim mrežama?
Ići ćeš brže do svojih ciljeva tako da se uskladiš sa onime što ti želiš i kako želiš poslovati nego da gledaš što rade svi drugi.
Pronađi svoj način izražavanja
Kada poznaješ dovoljno sebe osjetiš na koji način se najlakše i najbolje izražavaš (pisanim putem, govorom, glumom). Istraži što ti najviše leži jer tako ćeš doći brže do onoga što želiš nego da se „siluješ“ načinom na koji rade ostale pa ćeš i ti.
No, ono na što te pozivam je iskrenost sa sobom. Primjerice, možda bi za tvoj biznis bilo najbolje da se snimaš, da te tvoja publika vidi i osjeti. I to nekako osjetiš da bi bio tvoj put, ali se opireš jer imaš otpor prema snimanju samo zato što nikada nisi. Ono što ja volim raditi kako bi upoznala način na koji se želim izražavati jest da prvo probam a onda osudim. Jer više od ičega njegujem svoj osjećaj slobode. Ako nešto nisam radila prije (npr. snimala se za društvene mreže) ne znači da ne mogu probati i izvježbati tu vještinu ukoliko vidim da me otpor prema snimanju više sabotira nego što mi služi.
Za više sadržaja na temu podržavajućeg mindseta u biznisu prijavi se na tjedni newsletter na dnu stranice.